Пошук

Головне меню

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  
 

9 червня 1866 року  о 16 годині 5 хвилин за місцевим часом, поблизу села Княгиня, що на Великоберезнянщині сталося унікальне природне явище: падіння великого метеорита – боліта.

Цей метеорит з’явився вогняною кулею над містом Липтовський Мікулаш, пролетів в східному напрямку над містами Шаріш, Земплін, Пряшів (Словаччина) і подолавши відстань більше 200 км розірвався біля с. Княгиня на висоті 40 км. на тисячу кусків, з яких дрібні куски склали зовнішню частину метеорита, а два його великі утворення – внутрішнє ядро.

  Загалом впало до 1200 каменів. Найбільший осколок був знайдений за 8 км. від села Княгиня на схилі гори Стінка (1078 м.), на поляні „Чорна млака” (700-800 м. над рівнем моря) селянином Василем Крив'яником.

«В. Крив'яник розкопав грунт на цьому місці глибше 2 метрів, виявив великий уламок метеорита, вагою 279 кг 766 г. При падінні він розколовся на два куски вагою: 141 кг 833 г та 137 кг 933 г. В свою чергу, від останнього відколовся ще один, менший, вагою 2 кг 350 г».

Про знахідку довідався лісничий з Великого Березного Антон Покорний, котрий, за його словами, за «пару волів, яких сам для себе вибрав» Василь Крив'яник, купив і перепродав придбаний метеорит Імператорському музею у Відні.  Саме цей кусок до сьогодні зберігається і є гордістю Віденського природничо – історичного музею.

Віденські вчені, досліджуючи Княгинянський метеорит, встановили, що він є кам’яним метеоритом, хондритом, в склад якого входить мінерал олівін (MgFe)2SiO4, з малим вмістом заліза. В хімічному складі є наявні: нікель - 7,08 %, кобальт – 1,06%, залізо(хімічно зв’язне) – 19,72%.

 

З метою збереження і визнання культурно – історичної події, що відбулася в 1866 році поблизу с. Княгиня – падіння «Княгинського метеорита» районною адміністрацією розроблено Програму проектування та будівництва пам’ятного знаку «Княгинський метеорит».

Для реалізації Програми будівництва унікального природного явища, необхідні інвестиційні та спонсорські кошти в сумі 100 тис. грн. Проект   будівництва пам’ятного знаку «Княгинянський метеорит – 1866» виготовлений.

 

_________________________________________________________________________________

 

 

 

Відзначення 150- річчя падіння найбільшого метеориту Європи.

 

11 червня 2016року на території Ужанського національного природного парку , в урочищі „Чорні млаки” поблизу села Княгиня Великоберезнянського району презентували новий туристичний маршрут. Відбулося урочисте відкриття встановленого пам’ятного знака з нагоди відзначення 150-річчя падіння найбільшого в Європі метеорита „Княгиня”.

Участь у відзначенні взяв голова ОДА Геннадій Москаль , керівництво Великоберезнянського району, Ужанський НПП, а також делегації з Польщі , Словаччини та Угорщини.

 
Усi новини

Всі новини

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Великоберезнянська РДА