Пошук

Головне меню

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  
 

ІНФОРМАЦІЯ
про клубні заклади району

У Великоберезнянському районі нараховується  31 клубних закладів: з них  30  сільських:  5 - Будинків культури , у селах Ставне, Люта, Чорноголова, Малий Березний , Волосянка, 25  -  клубів та  1 -  районний Будинок культури.
 В спеціально – збудованому приміщенні знаходиться  20 клубних  закладів , в пристосованому - 11 . Потребують капітального ремонту – 25 закладів, поточного – 5 , знаходиться в аварійному стані – 1( клуб села Забрідь).
Протягом 2011 року в районі працювало  172 клубні формування в яких 1329 учасників, з них 110 колективів  художньої самодіяльності: 36 – вокальних, 7- танцювальних, 50 – театральних та 17 фольклорних. В них 859 учасників.
При районному Будинку культури діють 4 колективи художньої самодіяльності: народний вокальний ансамбль «Ліптаки», народний фольклорний колектив «Музики», драматичний колектив та гурток художнього слова, а також 3 любительські об»єднання: «Відеосюжет», «Шахово – шашковий клуб» та «Клуб збирачів фольклору».
 Народний вокальний ансамбль працює при районному Будинку культури з 1990 року. На даний час колектив налічує  12 учасників. З моменту створення колективу  склад   учасників та його  керівники змінювалися. В певні періоди часу колектив очолювали Марта Валкай, Степан Івановчик,  Наталія Лешко та  Іван Козак. Зараз керівником народного вокального ансамблю “Ліптаки” є молода, талановита жінка,  вчитель Великоберезнянської гімназії   Руслана Куртанич.
Народний  вокальний  колектив бере участь у  масових заходах, які  проводяться на території району та області. .  Протягом 2011 року: колектив взяв участь  у районному  звіті  колективів  художньої  самодіяльності (травень), святкуванні  Дня  селища Великий Березний (серпень), фестивалі  березнянського  сиру « Молочна  ріка» (с.Стужиця , червень), обласному    фестивалі « Лемківська  ватра» (с.Кострино, липень)  та інших святкових концертах присвячених державним святам.
Народний вокальний ансамбль «Ліптаки» також веде активну концертну діяльність у Словаччині. На запрошення  Требішовського освітнього осередку  колектив взяв участь  у міжнародному фестивалі «Токай в Європі та Вітчизні», який проходив з 30 квітня по 2 травня 2011 року у м. Нове Место , а також з концертною програмою виступив на святкуванні Дня села Убля – 7 серпня .
Свята у Словаччині проходять  за  змістовими   і  цікавими  сценаріями.  Програма  враховує  різні  аспекти  збереження  національних  традицій  та  духовно -  культурних  надбань. Ці   виступи  митців  доводять, що  словаки  не втрачають  своєї  національної  ідентичності, проживаючи  і  далеко  за  межами  батьківщини.
          Виступаючи  колектив  викликає  задоволення  у  глядачів своїм  майстерним  виконанням  та   національними  костюмами. Майстерність  наших  вокалістів  нічим  не  поступаються  від  виконавців  з  іншим  країн.
Також при районному Будинку культури працює народний фольклорний колектив «Музики». Даний  колектив був створений з ініціативи вчителя музики Великоберезнянської ЗОШ І-ІІ ст.. – Івана Козака.
Новостворений колектив налічував тоді  10 учасників. Напрямок в якому почав працювати колектив – це народна пісня. Репертуар даного колективу складався із українських, словацьких та закарпатських народних пісень.
 В 1987 році колективу  було присвоєно почесне звання “Народного самодіяльного колективу”.
 Протягом років свого існування склад колективу та його керівники змінювалися. Адже на зміну старшого покоління приходило молодше.
 В певні періоди  його очолювали: Козак І.Ю. (1985- 1991рр.) Семедій М.А. (1991 – 1999рр.), Балушак В.М. (1999- 2002рр.), Гелетич В.В. (2002- 2005рр.), Лешко Н.А. (2005) – Козак І.Ю. – (2006 – 2010) 
Творчість даного колективу знають не лише в Україні, але і в сусідній Словаччині. Неодноразово колектив виступав перед іноземними гостями із Німеччини, Словаччини, Польщі, Росії, Угорщини та ін. Народний фольклорний колектив “Музики”  на запрошення українців  -  Словаччини  неодноразово приймав участь в масових заходах, що проходили в с.Улич, м.Свідник, м.Міхаловце, м.Гуменне, м.Снина, с.Стакчин та ін. Також колектив тійсно співпрацює з Львівським обласним  Товариством “Бойківщина ХХ1 століття” м.Турка Львівської області -  є постійним учасником бойківських масових заходів.
У зв»язку з виходом на заслужений відпочинок  керівника - Івана Козака, даний колектив  протягом 2011 року не займався концертною діяльністю. На даний час посада керівника народного колективу «Музики» є вакантною.
 Працівники клубних установ району  проводять масові заходи згідно перспективного та місячних планів роботи.
Наш Будинок культури є тим теплим і затишним Храмом мистецтва, де проходить багато урочистостей, концертних програм, семінарів. Традиційними є урочистості з нагоди відзначення державних та професійних свят: Дня Конституції, Дня Державного Прапора України, Дня Незалежності,   Дня медичного працівника, Дня вчителя та інших. Протягом року  проводяться  зустрічі офіційних делегацій  та  святкові концерти.   
На належному рівні працює методкабінет Будинку культури, який   надає  методичну та практичну  допомогу працівникам культури нашого краю. Метою його роботи є підвищення кваліфікації працівників клубних закладів, обмін досвідом, застосування нових форм та методів роботи, розвиток самодіяльної народної творчості, відродження та збереження національної культури та  проведення масових заходів на високому мистецькому та виконавському рівні. Для цього методистами систематично виїжджають безпосередньо на місця. Надається  допомога   в  плануванні роботи, розробці сценаріїв, підборі музичного матеріалу, репертуарі колективів та проведенні заходів.
Методистами районного Будинку культури розроблено на 2011 рік «План проведення обов»язкових масових заходів». Згідно розробленого плану   кожний клубний працівник району повинен провести показовий масовий захід у своєму клубному закладі.  Безпосередньо методисти районного Будинку культури контролюють хід підготовки та проведення того чи іншого  масового заходу на своєму «кущі» (тобто, наказом відділу культури і туризму РДА  зроблено розподіл клубних закладів району, за які відповідальний кожен з методистів (по10 клубних закладів).
Слід відмітити, що протягом багатьох років та зокрема  у районі проводилися тільки два районні фестивалі «Вертеп» та «Візерунки Ужанської долини». 2010 та 2011 роки стали багатими на проведення фестивалів. Протягом 2011 року проведено чотири фестивалі , а саме: районний фольклорний фестиваль колядницьких груп та бетлегемських колективів «Вертеп 2011» (січень) , фестиваль Березнянського сиру «Молочна ріка» (липень) , обласний  фестиваль «Лемківська ватра» (липень) та районний фольклорний фестиваль «Візерунки Ужанської долини» (жовтень).
На Великоберезннящині відбувся традиційний фестиваль колядницьких груп «Вертеп – 2011». Це - яскраве фольклорне дійство, що відображає давні традиції краю, які уславляють народження Божого Дитяти. Цьогоріч свято уперше проводилося на території рекреаційно-туристичного центру району в с. Вишка, де його свідками змогли стати й відпочиваючі місцевих туристичних закладів. Урочистого настрою учасників і свідків самобутнього дійства не зіпсували навіть вибрики погоди, яка замість очікуваного снігу привітала фестивальників дощем.
          8 січня фольклорне дійство під відкритим небом зібрало сотні краян та тих, хто цього дня вирішив провести відпочинок саме у нашому краї. Тут була створена унікальна можливість здійснити мандрівку у минулі століття, причаститися чистого джерела духовних надбань гірського краю.
Колоритне свято розпочалося вступним торжеством. На імпровізовану сцену піднялися ведучі у верховинському одязі, які сповістили про народження Божого Дитяти і його уславлення у Карпатському краї. Свідченням одвічної народної шаноби до радісного християнського свята є і фестиваль колядницьких груп, який щороку проводиться на Великоберезнянщині.
Відтак слово для привітання мав заступник голови районної ради Василь Риган. Він підкреслив, що традиція уславлення факту народження Сина Божого започаткувала багато самобутніх звичаїв, обрядів, які передаються з покоління до покоління, засвідчуючи і велич самої події, і безсмертність народної творчості. Упродовж тисячоліть улюбленими співочими творами горян є колядки, якими сповіщається радісна новина від хати до хати. Пережили століття також вертепні дійства, що відтворюють біблійне і народне трактування найвідомішої Вифлеємської події. У них – вічна душа нації, яка не зраджує своїх духовних, морально-етичних і мистецьких надбань. Виступаючий висловив сподівання, що різдвяні фестивалі під відкритим небом перетворяться у традицію, яка привертатиме увагу передусім туристів та гостей краю, який поступово чіткіше обрисовує свій рекреаційно-туристичний портрет.
Виконуючий обов’язки голови райдержадміністрації Василь Кірик  звернувся з теплими привітаннями і побажаннями до учасників та глядачів різдвяного дійства. Він висловив сподівання, що прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Відтак побажав усім  міцного здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя, гарного настрою і любові. «Нехай у Вашому житті панують гармонія та удача!»- наголосив виступаючий. Від імені органу районної виконавчої влади удач і нових творчих відкриттів він побажав організаторам та учасникам вертепного фестивалю. Також принагідно відзначив, що колядки й щедрівки несли і досі несуть великий заряд етичного й естетичного виховання. Тому цей жанр такий життєздатний. Навіть жорстокий тоталітарний режим не зумів витравити суспільно-виховних засад колядок і щедрівок. І на початку третього тисячоліття вони не втратили закладених у них природою народного мистецтва функцій нести людям добро і красу. Причаститися цих дарів дійства у Вишці запросив виступаючий усіх, хто завітав на фестиваль «Вертеп -2011».
Як добрий господар, побажав духовної радості і піднесеного настрою від вертепного дійства під відкритим небом виконавчий директор компанії «Київспортсервіс» Григорій Клементовський. На додачу учасникам сценічної програми він  вручив різдвяні подарунки.
Колядками та щедрівками бажають здоров’я, родинної злагоди тощо. Тому їх виконують з особливим настроєм і піднесенням. Колядницькі бригади сіл Великоберезнянщини своїми виступами на фестивалі «Вертеп – 2011» довели, що християнська естетика не втрачає свого змісту з плином часу, що народне мистецтво, особливо духовне, є життєдайним джерелом для оптимізму, діяльності, творчості. Дзвінко і врочисто сповіщали про прихід у світ Божого дитяти, про людську любов до нього колядники з Чорноголови, Люти, Волосянки, Солі, Луга, Мирчі та інших сіл Велико-березнянщини. У кожному населеному пункті свої різдвяні обрядові звичаї, і їх представили на святі шанувальники народного мистецтва.
Умови такого села як Вишка дозволили до концертного дійства додати чимало інших атрибутів відзначення світлого християнського свята. Бажаючі змогли скуштувати місцевих страв, напоїв, придбати вироби народних умільців, завітати у заклади, які також налаштувалися приєднатися до загального дійства.
Оскільки на свято зібралося багато молодих любителів гірськолижного катання, було продумано і відпочинок після завершення фестивалю «Вертеп – 2011». Незабутнє враження справила феєрична cнігова дискотека. Органі-затори фестивалю та інших складових дійства постаралися, щоб вони запам’яталися не менш яскраво, аніж гоголівські картини цього великого християнського свята, овіяного легендами, повір’ями, колоритом мистецького торжества душі народу.
    Другий фестиваль березнянського сиру «Молочна ріка», що проводився 10 липня в селі Стужиця, виявився очікуваним дійством не тільки для багатьох мешканців району, але й гостей з різних куточків області та з-за кордону. Фестивальна галявина кілька годин жила повнокровним життям. На сцені відбувалося концертне дійство, а паралельно з виступами самодіяльних артистів тривали напружені спортивні двобої з волейболу, шашок, піднімання гирі, перетягування канату, спортивної риболовлі та стрільби. Цікавою була і церемонія вручення нагород кращим учасникам фестивальної програми, Переможці та призери отримали не тільки грамоти, але і цінні призи. Подарунком для глядачів став виступ заслуженої артистки України Ніни Мирводи та столичних виконавців Любомира Чермака та Василя Іваницького.
             За активної підтримки обласної державної адміністрації, районної державної адміністрації, районної ради та з ініціативи обласного осередку Всеукраїнського товариства «Лемківщина» 17 липня  на Березнянщині у селі Кострина на території бази відпочинку «Красія» проведено ІІ обласний фестиваль «Лемківська ватра» . Учасниками та гостями фестивалю стали представники Івано - Франківської , Львівської, Тернопільської областей України, Словаччини та Сербії. Вони зібралися відчути єднання і силу своєї спільності. Усіх прибуваючих на «Лемківську ватру» зустрічали виставка та майстер-клас народних умільців району. З вітальними словами офіційно відкрили фестиваль : заступник голови ОДА- Іван Качур, голова РДА – Роман Рогач, заступник голови РР – Василь Риган, голова закарпатського осередку всеукраїнського товариства «Лемківщина» - Василь Мулеса, заступник начальника управління культури ОДА – Василь Марюхнич, голова всеукраїнського товариства «Бойківщина ХХІ століття» -Петро Косачевич та ін.. Запалили полум»я ІІ-ї «Лемківської ватри» голова закарпатського осередку всеукраїнського товариства «Лемківщина» - Василь Мулеса та голова села Кострина – Іван Сегеда.  Проміння вогню зігріло серця усіх тих, хто прийшов або приїхав сюди, аби засвідчити свою прилежність до етнічної гілки великої української нації - лемків Карпат. Після запалення лемківської ватри на сцені розпочалося фольклорне дійство. Його колоритно представили учасники вокальних, фольклорних колективів Великоберезнянщини, окремі співаки та читці художнього слова , а також гості із Перечинського , Ужгородського, Іршавського, Мукачівського районів Закарпаття та колективи художньої самодіяльності із Івано- Франківщини: фольклорно-етнографіний колектив пісні і танцю «Студенька» (м.Калуш), фольклорний колектив троїстих музик «Калушські гудаки» (м.Калуш), дитячий зразковий колектив «Криниченька» (м.Калуш), фольклорний колектив «Бескид» (м.Турка, Львівської області), вокальний ансамбль «Старінчанка» ( м.Сніна, Словаччина) та ін.. Не менш яскравим виявився і естрадний блок фестивалю, де молоді представники лемків продемонстрували сучасну естрадну  музичну культуру. Розважальна програма фестивалю закінчилася далеко за північ. Учасники та свідки недільного дійства , що відбулося у селі Кострино понесли у свої домівки незгасні промінці свята, яке закарбується у їхній духовній  пам»яті ще надовго.
                Хоча районний фольклорний фестиваль «Візерунки Ужанської долини» проводиться уже за традиційним сценарієм, та це свято щоразу вражає глядачів та слухачів новими кольорами та відтінками, які вплітаються у мистецьку скарбницю краю. Адже на сцені поряд із уже відомими і досвідченими людьми появляються нові самодіяльні артисти та звучать уперше виконані пісні, а художники та народні умільці представляють на розсуд глядача останні твори свої та доробки.  Цього року фестиваль проводився   2 жовтня у селі Волосянка. Тепло вітали учасників та глядачів фестивалю керівники району, представники органів місцевого самоврядування  та начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації  Неля Глодан. Яка дала високу оцінку доробкам майстрів та незважаючи на економічну кризу самодіяльні артисти продовжують радувати своїм мистецтвом глядачів. А також вручила премії відділу культури і туризму РДА найактивнішим у  масових заходах працівникам клубних установ району. Після церемонії відкриття фестивалю на сцені «заграла музиченька» і  розмаїте сценічне дійство в поєднанні пісні і гумору тривало до самого вечора. Додали розмаїтості та живописності витвори мистецтва народних умільців на організованій по всій території виставки. «Візерункам…» додалося свіжих кольорів і відтінків, якими збагатився даний фестиваль.
Фестивалі стали уже традиційними на Березнянщині, минули фестивальні дні дуже швидко, бо були дуже насичені цікавими подіями та розмовами, зустрічами друзів та приємними враженнями. Надіємось  що кожного року й надалі кожне фестивальне дійство  тепло вітатиме своїх глядачів та учасників.
Усi новини

Всі новини

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Великоберезнянська РДА