Пошук

Головне меню

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  
Медогляди - без формалізму


     Є дні,     коли коридори поліклінічного відділення райлікарні переповнені енергійними та бадьорими людьми, які поспішають завітати майже до всіх спеціалістів закладу.  То працює комісія з проходження медоглядів працівниками окремих підприємств. Адже для фахівців і робітників, які виконують певні види робіт, законодавством передбачено обов’язкове проходження медичного огляду перед тим, як вони почнуть виконувати свої трудові функції. Однак контролювати цю справу повинен роботодавець, який звертається до медиків за  з’ясуванням фізичного стану своїх фахівців. Якщо ж хтось не зовсім у «формі», потрібно визначити, чи не стане його недуга на заваді роботі, та наскільки шкідливим буде контакт хворої людини із оточуючими? Чи поставлена ця справа на рівень сьогоднішніх вимог у колективах району? На що треба звернути увагу керівникам підприємств, закладів та установ у налагодженні ефективних медоглядів працівників

     У деяких випадках керівники підприємств чи закладів можуть допустити до виконання трудових обов’язків своїх працівників тільки після того, як останні пройдуть медичний огляд. Цього вимагають норми санітарного законодавства, коли йдеться про обслуговування населення (торгівля, громадське харчування і ін.). До цього зобов’язує і трудове законодавство, якщо умови праці відрізняються від стандартних та якщо працівникам не виповнилося 21 року. Існують  і інші нюанси, пов’язані зі специфікою певних професій чи умов, що закріплене у спеціальних нормативних актах. Забігаючи наперед зауважу, що в нашому районі на рівень вимог дня поставлена ця справа на ТОВ «Березнянка», ПП «СІО-К» та філії «Райавтодор». Тут керівники стежать за дотриманням графіка проходження медоглядів, вчасно переводять гроші санітарно-епідеміологічним та лікувальним установам  за виконані послуги. Адже йдеться про лабораторні дослідження, проведення низки аналізів, консультації у спеціалістів тощо. 
      Сьогодні хочеться акцентувати окремо увагу  на особливостях  проходження медоглядів у межах охорони праці фахівців. Його обов’язковість передбачена статтями  Кодексу законів про працю,  а також Закону про охорону праці. У категорію тих, хто мусить проходити медогляди, потрапили: працівники зайняті на важких роботах; зайняті на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці; зайняті на роботах, де існує потреба в професійному доборі; особи віком до 21 року. 
     Уперше такий медогляд працівника проводиться перед прийомом на роботу. Стосовно осіб, які не досягли 21 року - щорічно, а для інших - періодичність не менше одного разу на два роки. Відомостями про те, що виробництво пов’язане з якими-небудь шкідливими умовами, має володіти безпосередньо роботодавець. Він же і повинен організовувати лабораторні дослідження  умов праці з  визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях. При цьому керуватися необхідно гігієнічною класифікацією праці.   Підстави для визначення категорії працівників, які підлягають попередньому медоглядові, вивчаються разом із закладом державної санітарно-епідеміологічної служби. Роботодавець щорічно подає заяву для здійснення такої роботи на підприємстві. Списки ж визначених для проходження медоглядів працівників передаються у лікувальні заклади, у санітарно-епідеміологічну службу, робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування  від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України,  а один  залишається на підприємстві.
       Після того, як медогляд буде пройдено, комісія оформляє свої висновки про стан здоров’я працівника,  а результати до спеціальної форми Картки,  а також до Медичної картки амбулаторного хворого. Наявна інформація є конфіденційною, тому Порядком № 246 передбачено, що картка має зберігатися у штатного медпрацівника чи у відділі кадрів.  Приватні підприємці тримають її у себе. До речі, медичні картки зберігаються за місцем роботи людини 15 років після її звільнення. Адже інколи є необхідність підтвердження професійного захворювання, для якого дані медоглядів є важливими доказовими документами.
    У Великоберезнянському районі штатних медичних фахівців має лише ТОВ «Березнянка», ВАТ «АФ «Яворник» ( нині майже не працює). На першому підприємстві нема ніяких порушень законодавства з проходження медоглядів працівниками. Це дуже важливо, оскільки у колективі трудяться переважно жінки, причому велика кількість - молодого віку.  До речі, сімейні лікарі приймають тут у визначені дні і години, стежачи постійно за станом здоров’я  працівників. Закономірно, що тут не лише дотримуються законодавчих вимог щодо проходження періодичних медоглядів, а й турбуються про фізичне самопочуття трудівників, які повинні успішно справлятися з виробничими нормами та ритмом.
     Хотілося б наголосити на відповідальності усіх трьох зацікавлених сторін проходження медоглядів - працівників, роботодавців та самих медиків. Адже формалізм у цій справі інколи повертається бідою. Через це законодавство накладає відповідальність за непроходження (чи недотримання строків) медоглядів найманих робітників, які підлягають цій необхідності. Оштрафованими можуть бути самі громадяни, а також посадові особи, які допустили порушення передбачених законодавством вимог у цій справі.
Для нашого району актуальною є проблема проходження медоглядів працівниками, які працюють у сфері обслуговування або мають контакт з населенням, який вимагає нормального стану здоров’я.  Адже фіксувалися випадки, коли на ринку торговельники обслуговували покупців без відповідних медичних карток з даними про проходження медогляду.   Особливе занепокоєння викликає стихійний продаж продуктів харчування, зокрема молока і м’яса, не лише  з огляду на якість продукції, а й на здоров’я продавців.      Тут небезпеку складає поширення інфекційних хвороб, зокрема туберкульозу, епідемія якого не згортається.
     Для організації медоглядів роботодавцю потрібно провести низку заходів, зокрема укласти договори з ЛПЗ ( захід оплачується), скласти та погодити списки осіб, які направляються на обстеження стану здоров’я. 
Певною мірою, згідно законодавства, до контролю за проходженням медичних оглядів працівниками причетна і наша дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Як і дотримання безпечних умов праці у трудових колективах, намагаємося й цю проблему виносити на обговорення семінарів, конференцій, навчань. Здійснюємо систематичні перевірки на тих підприємствах та організаціях, яких стосується вимога щодо обов’язковості проходження медоглядів працівниками. Постійні контакти маємо з фахівцями санітарно-епідеміологічної служби, які також несуть відповідальність за якісність і вчасність дотримання згаданих вище умов законодавства.
      Принагідно відзначу, що за час перебування у медичному закладі на обстеженні за працівниками, зобов’язаними пройти медогляд, зберігається середній заробіток за місцем роботи. Підприємець має право відсторонити працівника від виконання трудових обов’язків за відмову чи ухилення від передбачених медичних оглядів. Отже, справа це серйозна, особливо з огляду на складну ситуацію зі здоров’ям нашого населення, від якого залежить працездатність, готовність розв’язувати усі складні соціально-економічні завдання. Тут не можна допускати поверховості та формалізму, які у будь-який момент можуть повернутися до нас бумерангом.
Усi новини

Всі новини

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Великоберезнянська РДА